Kurban Bayramı Batum

Kurban Bayramı Batum

KURBAN BAYRAMI
BATUM

VİZESİZ !
Pegasus Havayolları Özel Seferi ile
12 Ekim 2013 Hareket
3 Gece

11/12 Ekim İSTANBUL – BATUM

Sabiha Gökçen Havalimanı Dış Hatlar Terminali PGS Kontuarı önünde 23:50’de buluşma. Check–in işlemlerinin ardından Pegasus Havayolları PC 4106 sefer sayılı uçuşu ile 02.00’te Batum’a hareket. Yerel saat ile 04.50’de varışımızın ardından alanda bekleyen özel otobüsümüz ile Batum şehir turu için hareket. Şehir turumuzda görülecek yerler arasında; St. Maria’s Katedrali, Sinagog, Piazza Meydanı, St. Nikolas Kilisesi, Batum Bulvarı (Seaside Boulevard), Alphabet Tower, Ali and Nino Anıtı, Tiyatro Binası, Memed Abashizde Anıtı, Era Meydani – Medea Anıtı, Türk Mahallesi ve Cami vardır. Şehir turu sonrası otele transfer. Odaların alınması ve serbest zaman. Geceleme otelinizde.

13 Ekim BATUM

Sabah kahvaltısının ardından serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek olan öğle yemekli Prometheus Mağarası & Kutaisi turuna katılabilirler (75 Euro). Turumuz Prometheus mağarası ziyareti ile başlıyor. 1984 yılında keşfedilen mağara deniz seviyesinin 100 m üzerinde olup, şuana kadar keşfedilen 16 bölümden hiçbiri birbirine benzememektedir. Turistik ziyarete sadece 1060 metrelik bölüm açıktır. Daha sonra Sataplia Mağaraları görülecektir. Sataplia mağaralarında tarih öncesinden kalma dinazor ayay izlerini görebilirsiniz. Öğle yemeğimizi Mirzani’da alıyoruz. Yemek sonrası ise yapılacak olan Kutaisi şehir turunda; Bağratı Kilisesi, Gelati ve Motsema Manastırları görülecektir. Tur bitimi otele dönüş. Geceleme otelinizde.

14 Ekim BATUM

Sabah kahvaltısının ardından serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek olan öğle yemekli Makhuntseti Şelaleri turuna katılabilirler (55 Euro). Öğleden sonra başlayacak olan turumuzda öncelikle Şarap evinde öğle yemeğimizi alıyoruz. Sonrasında ise doğa harikası olan Makhuntseti Şelaleleri gezilecektir. Tur bitimi otele dönüş. Geceleme otelinizde.

15 Ekim BATUM – İSTANBUL

Sabah kahvaltısının ardından erken saatlerde odaların boşaltılması ve havalimanına transfer. Check in ve bagaj işlemlerinin ardından Pegasus Havayolları’nın PC 4107 uçuşu ile 09.20’de İstanbul’a hareket. Yerel saat ile 10.25’te İstanbul’a varış ve turumuzun sonu.

Online Rezervasyon

Batum Genel Bilgi

Batum, Acara Özerk Cumhuriyeti'nin yönetim merkezi. Karadeniz kıyısında 7 kilometre uzunluğundaki alana bir yarım ay gibi uzanan Batum, Türkiye sınırına yalnızca 20 km. uzaklıkta konumlanıyor. Kentin 122 bin olan nüfusu yaz aylarında 400 bini buluyor. Bir Yunan kolonisi olarak Batis ismiyle kurulan kent 17. yüzyılda Osmanlı 1873 yılında ise Rus imparatorluğunun hakimiyetine girdi. 1918 Nisan ayında Brest Litowsk antlaşması ile tekrar Türiye sınırlarına dahil olan kent, 18 Mart 1921 yılında Acara'nın başkenti olarak Sovyetler Birliği'ne geçti. Bugün Gürcistan'ın en büyük limanı konumundaki Batum, özellikle Azeri petrolünün dünyaya ulaştırılmasında kilit bir noktada.
Batum'da özellikle tarihi ve mimari eserler görülmeye değer. Kentin en turistik favori gezi ve eğlence alanı, Deniz kıyısındaki "Boulevard" adlı park. 19. yüzyıl sonunda, denizin yaklaşık 100 metre geri çekilmesi sonucunda, bu alana bir park yapılmasına karar verilmiş. 2004 yılına kadar 1.9 kilometre uzunluğundaki park, beş kilometrelik plajın da eklenmesiyle geniş bir eğlence alanına dönüştü. Tenis kortlarından satranç salonlarına kadar pek çok spor ve eğlence olanağı mevcut. Kolonada parkın sembolü konumunda.
Boulevard, eski ve yeni yapıların bulunduğu iki ana bölüme ayrılıyor. Yeni bölümde, Ardagani Gölü en nemli alan. İki yapay ada, amfitiyatro ve büyük bir fıskiye gölü süslüyor. Liman bölgesinde görülebilecek bir diğer alan Özgürlük Meydanı. 20. yüzyıl başlarında Aziziye Meydanı olarak bilinen alanda görkemli bir cami vardı. Sovyetler Birliği döneminde aynı yere Lenin heykeli dikildi ve adı da Lenin Meydanı olarak değişti. Batum tarihindeki pek çok önemli olay bu meydanda gerçekleşti.
Üniversite ile aynı alan üzerinde Nurigeli gölü ile Öğrenci ve Gençlik Parkı bulunuyor. 2007 yılında göl ve çevresi temizlenerek yepyeni bir çehreye kavuşturuldu. Batum'daki Ortadoks Kilisesi, aslında ilk inşa edildiğinde Katolik kilisesi idi. Bolşevik dönemde bir laboratuar olarak kullanıldı, 1989 yılında yenilenerek Ortadakos kilisesine çevrildi. Yine kentin dini yapılarından Saint Barbare kilisesi, etrafındaki güzel park ile dikkat çekiyor. Musevilerin ibadethanesi de 1904 yılında inşa edilen tarihi bir yapı. Batum'daki en önemli Müslüman yapısı, 1886 yılında Aslan Bey tarafından inşa ettirilen Orta Cami. 

BATUM BOTANIK BAHCESI
Batum özellikle doğal çevresiyle öne çıkıyor. Kent merkezine yakın olan Karadeniz kıyısındaki gezi alanları dışında, Batum'un kuzeyinde uzanan Botanik Bahçesi, kendi alanında dünyanın en büyüklerinden biri. Yaklaşık 114 hektara yayılan devasa parkta, ilk bilimsel araştırmalar ve çalışmalar 1889 yılında, Acara'nın Rusya'ya katılmasıyla başladı. Toplam 3 bin 274 ağaç türünün bulunduğu Botanik bahçesinde, dünyanın hemen her bölgesindeki ağaç ve bitki türleri görülebiliyor. Bunlar arasında Avustralya, Yeni Zelanda, Şili, Japonya, Amerika, Meksika, Çin, Himalayalar, tropik bölgeler gibi birbirinden farklı coğrafyalar bulunuyor. Yılın her dönemi yeşil kalan botanik parkı mutlaka görmek gerek. Batum'un güneyindeki akvaryum da bir diğer eğlence noktası. Yüzden fazla balık türü, Karadeniz balıkları burada görülebilir. 

KULTUR VE EGLENCE
Şevavadze Devlet Drama Tiyatrosu (The Chavchavadze State Drama Theatre) Rus mimarisini yansıtan önemli bir örnek. Telengatov and Khalatov tarafından duvarları resimlerle bezenen binada oyunlar izlenebilir. Demir Tiyatro (Iron Theatre) 1892 yılında inşa edilen bir diğer kültür yapısı. Pek çok önemli isim bu tiyatro sahnesine yerini aldı. Lado Gudiaşvili Resim Evi, Rustaveli caddesinde yer alıyor. Kentteki önemli sergiler, yerel ve uluslararası sanatçıların resim ve heykelleri burada ziyaret edilebilir. Batum Sanat Müzesi 1949'da inşa edildi. İlk başlarda devrim eserlerinin sergilendiği müze, 1998'den sonra Batı Avrupa ve Rus sanatından örneklerle zenginleştirildi. Khariton Akhvlediani Devlet Müzesi, 1908 yılında Voznesenski ve Olgha caddelerinin kesiştiği noktada inşa edildi. 1939 yılından itibaren bilimsel araştırmalar ile kültürel ve eğitsel işler burada sergilenmeye başladı. 

Yeme İçme 
Geleneksel Gürcü mutfağının örneklerini Batum'da bulabilirsiniz. Özellikle ceviz ve mısırın bol kullanıldığı bu mutfakta; patlıcan, lahana, pancar ve pırasa gibi sebze yemekleri tadılabilir. Tavuk ile yapılan yemeklerin özel bir yeri vardır. "Kahuri dedas purebi" adlı ekmek, Kaheti kökenli Gürcülerin sofralarında her zaman yer alır. "Pahali" Gürcülere özgü mezelerin genel adı. Çeşitli sebze ve otlarla hazırlanıyor. Özellikle kahvaltıda yenilebilecek "haçapuri" bir tür peynirli börek. Acara usulü haçapuri yumurta ve sucukla yapılıyor. Mısır unundan yapılan "çadi" de bu sofranın diğer geleneksel lezzetlerini oluşturuyor. Batum'da içecek olarak da zengin seçenekler mevcut. Tamamen doğal meyve sularından mutlaka tadılmalı. Gürcistan, Anadolu ile birlikte şarabın anavatanı olarak biliniyor. Rus hanedanına da özel şarap üreten Gürcüler bu konuda çok iddialı. 

Alışveriş
Alışveriş için kent merkezi tercih edilebilir. Gürcü şarabı, özellikle ağaçtan yapılan çeşitli hediyelik el sanatları, bambu ve diğer bitki fidanları, Gürcü müziği CD'leri en çok rağbet gören ürünler arasında.

Fiyat Listesi

Tarih Konaklama Dbl-Trpl pp Sngl 03 - 12 Yaş 00 - 02 Yaş
12 Ekim / 4* Era Palace vb. ODA KAHVALTI 449 € 569 € 399 € 150 €
12 Ekim / 5* Radisson Blu Hotel Batumi ODA KAHVALTI 499 € 649 € 449 € 150 €
12 Ekim / 5* Sheraton Batumi Hotel ODA KAHVALTI 549 € 729 € 499 € 150 €

FİYATLARIMIZA DAHİL OLAN HİZMETLERİMİZ

- Pegasus Havayolları tarifeli seferi ile İstanbul – Batum – İstanbul parkurunda gidiş dönüş uçak bileti, 
- Havalimanı vergileri,  
- Belirtilen kategori otelde 3 gece oda & kahvaltı bazında konaklama, 
- Alan/otel/alan transferleri,
- Batum şehir tanıtım turu, 
- Profesyonel Türkçe rehberlik ve asistanlık hizmetleri.


FİYATLARIMIZA DAHİL OLMAYAN HİZMETLERİMİZ

- Zorunlu sigorta ücreti (10 Euro) 
- Yurt dışı çıkış harcı bedeli (15 TL), 
- Her türlü kişisel harcamalar ve otel ekstraları, 
- Rehber ve şoför tipleri  

NOTLAR

NCT TRAVEL, havayolu ile yolcularımız arasında aracı konumunda olup, 28.09.1955 Lahey Protokolüne tabidir. Uçuş öncesinde uçak saatleri değişebilir, tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir. Yolcularımız uçuş detaylarının değişebileceğini bilerek ve kabul ederek turu satın almışlardır. 

FOTO GALERİ

Era Palace vb.

Batum

Konum: . Batum Uluslararası Havalimanı, İş merkezleri ya da başka bir rekreasyon alanları birkaç mesafededir. 5 dakika Batum Bulvarı ile Karadeniz kıyısında ulaşabilir.
Odalar: Merkezi ısıtma, ücretsiz şehir içi telefon görüşmesi. Ücretsiz internet (Wifi), Mini bar, Uydu TV, Kablolu TV, Duş, Jakuzi, Saç kurutma makinesi
Açıklama: Yüksek güvenlik sistemi, Resepsiyonda Kasa, Çamaşır servisi hizmeti, tüm kredi kartları, Konferans salonu (60 kişi) İş merkezi, Toplantı odası, Ücretsiz internet (Wifi),Faks, Asansör ,Cafe, Bar ,Restaurant, Fitness merkezi (spor salonu), Yüzme havuzu, Sauna, Rahat tasarlanmış 39 oda, 8 katlı otel Batum merkezinde yer almaktadır. Otel çevresinde birçok ticaret ve eğlence merkezleri bulunmaktadır.

Radisson Blu Hotel Batumi

Batum

Konum: Popüler Karadeniz kordonu yürüyerek sadece 5 dakikalık mesafededir. Batum Uluslararası Havalimanı'na 10 dakika mesafede yer alan Radisson Blu, ücretsiz otopark hizmeti sunmaktadır.
Odalar: Ağustos 2011'de açılan Radisson Blu Hotel'de ahşap zemine ve yerden tavana pencerelere sahip klimalı odalar ve süitler yer almaktadır. Birimlerde dizüstü bilgisayar kasasının yanı sıra banyolarda bornoz ve terlikler mevcuttur
Açıklama: Batum'daki plaja 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan bu otel, açık/kapalı yüzme havuzları, çatı katında bir restoran ve ücretsiz Wi-Fi sunmaktadır. Deniz manzaralı geniş odaları, düz ekran TV ve Nespresso kahve makinesiyle donatılmıştır. Spor salonu, sauna ve buhar odası, Radisson Blu Batumi'nin sağlık tesisleri arasındadır. Konuklar daha da rahatlamak için masaj rezervasyonu yaptırabilir. Her sabah kahvaltı büfesi sunulmaktadır. Izgara et ve deniz ürünleri, 19. kattaki restoranda servis edilir. Konuklar çatı katındaki barda yaratıcı kokteyllerin tadını çıkarabilirler.

Sheraton Batumi Hotel

Batum

Konum: Otel şehrin merkezinde olup dizaynı ile şehrin simgesi haline gelmiştir
Odalar: Ücretsiz Wi-Fi ve düz ekran TV Sheraton Batumi Hotel'in tüm odalarında yer almaktadır. Geniş odalarda şık, modern tasarım ve küvet ve duş içeren özel banyo bulunmaktadır.
Açıklama: 110 metre yüksekliğinde karadeniz kıyısında olup tüm odaları deluxe olarak hazırlanmıştır. 202 oda, club oda, teras suit, özel teraslı jakuzili Penthouse odası, şehir, dağ ve deniz manzaralı odaları ile beş yıldızlı bir otelden beklediğiniz tüm hizmetleri sunmaktadır. 2800 m2 spa center, sauna, hamam, jakuzi, açık ve kapalı yüzme havuzu, tenis kortu, özel plaj, eğlence merkezi, casino, 6 özel toplantı salonu (1500 kişilik), Night Club Caladium bulunmaktadır.