29 Ekim Özel Yunanistan Makedonya

29 Ekim Özel Yunanistan Makedonya

29 Ekim Özel

YUNANİSTAN & MAKEDONYA

Bitola (Manastır) - Resne - Ohri – Üsküp - Selanik - Kavala

1 Gece Ohri, 1 Gece Üsküp, 1 Gece Selanik

4* Otellerde Konaklama

25-29 Ekim

3 GECE 5 GÜN

Tüm Turlar ve Geziler Dahil, Extra Tur Yok !

Akşam Yemekli Yunan Tavernası Eğlencesi Dahil !!!

25 Ekim Cuma İstanbul – Selanik

Akşam saat 21.00 de Kadıköy evlendirme dairesi, saat 21.30 de Beşiktaş Yıldız Camii Önü ve saat 22.00 da Bakırköy Ömür Plaza önünden hareket ile Tekirdağ üzerinden İpsala’ya yola çıkıyoruz. (Kalkış saatlerinden en geç yarım saat önce belirtilen yerlerde bulunmanız gerekmektedir.) Yaklaşık 2,5 saatlik yolculuğun ardından varışımızda gümrük ve pasaport işlemlerinin tamamlanması ve ardından Yunanistan’a geçerek, Dedeağaç, Gümülcine, İskeçe ve Kavala üzerinden Selanik 610 km sürmektedir.

26 Ekim Cumartesi Bitola-Resne-Ohri

Sabah erken saatlerde Hrisanthidis tesisinde mola. Burada Yunan böreklerinin tadına bakabilirsiniz. Ardından Selanik üzerinden Makedonya Bitola’ya hareket ediyoruz. Gümrük ve pasaport işlemlerinin ardından yaklaşık 240 km sonra Bitola’ya varış. Bitola’da Atatürk’ün ilk askeri okulu İdadi’yi ziyaret ediyoruz. Bitola çarşısında yürüyüş yapıp Yeni Camii, İshak Paşa Camii, Saat Kulesini, Elveda Rumeli dizisinin çekildiği Osmanlı Çarşısı’nı göreceğiz. Yaklaşık 35 km bir yolculuk sonunda Resne Niyazi Beyi sarayı ve doğduğu evi görüş fotoğraf molası. Ardından yaklaşık 40 km sonra Ohri’ye varış. Ohri şehir turu. Ohri Camii, Ohri Çarşısı, Çınar ağacı, Safranbolu evlerini andıran mimarisi ile Eski Osmanlı Evleri, Aya Sofya Kilisesi ve balkanların 7 fabrikasından bir tanesi Ohri kağıt atölyesinin görülmesi ve en büyük ve en popüler göllerinden biri olan Ohri gölü, görülecek yerler arasındadır. Ohri Kalesini panoramik olarak otobüsten görüyoruz. Tur sonrası otelimize dönüş. Geceleme otelimizde. Dileyen misafirlerimiz Ohri’nın gece hayatından faydalanabilir.

27 Ekim Pazar Üsküp

Sabah kahvaltımız ardından saat 08:30’da otelden çıkış işlemlerinin yapılması ardından Üsküp’e hareket. Yaklaşık 175 km sonra Üsküp’e varış. Otele yerleşme. Ardından Üsküp turu. Ünlü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı’nın doğum yeri olan Üsküp’te göreceğimiz yerler arasında; Üsküp Kalesi ve hemen yanındaki Mustafa Paşa Cami’nden başlayacak yürüyüş turumuzda, Kurtuluş kilisesi, Çifte Hamam, Kapan Han görülmesi. Öğle yemeği için mola. Ardından Davutpaşa Hamamı, Taş Köprü, Rahibe Terasanı Evi, Osmanlı döneminden kalma Tren İstasyonu şuan müze halinde görüldükten sonra Üsküp turumuzun bitmesi ile birlikte otelimize dönüş. Geceleme otelimizde. Dileyen misafirlerimiz Üsküp’ün gece hayatından faydalanabilir.

28 Ekim Pazartesi Üsküp - Selanik

Sabah kahvaltımız ardından saat 08:30’da otelden çıkış işlemlerinin yapılması ardından Selanik’e hareket. Yaklaşık 245 km sonra Selanik’e varış. Otelimize yerleşme. Kısa bir dinlenme sonrası Selanik panoramik şehir gezimizde, Yunanistan’ın en büyük Kilisesi  olan Aya Dimitros Kilisesi, Atatürk’ün Evi, Selanik Kalesi, Osmanlı ve Bizans eserlerini, Kordon, Beyaz Kule, Döner Kule, Fuar Merkezi’ni  görüyoruz. Kısa bir dinlenme molası verip Selanik’ in kafeleri ile meşhur Kordon Boyunda yürüyüş yapıp Yunanistan’ın meşhur kahvesi Frape’ nin tadına bakıyoruz. Öğle yemeği için mola. Ardından otelimize hareket ve Geceleme otelimizde. Akşam 21:00’da yemekli Yunan Tavernası Eğlencesi.

29 Ekim Salı Selanik –Kavala – Istanbul

Otelde alacağımız açık büfe sabah kahvaltımızın ardında nsaat 09:00’de otelimiz çıkış işlemlerinin yapılması. Atamızın Evi’nin tekrar ziyaret ardından Kavalaya hareket. Yaklaşık 160 km sonra Kavala’ya varış. Kavala panoramik şehir turu. Su Kemerleri, Kavalı Mehmet Ali Paşa Külliyesi, Kavala Kalesi (panoramik olarak), Belediye Binasını görüyoruz. 1.5 saat Öğle yemeği molasında Yunanistan’ın meşhur deniz ürünleri ve mezelerinin tadına bakma fırsatı bulacaksınız. Öğle yemeği sonrası İstanbul’a doğru yola çıkıyor, İpsala sınır kapısına yol alıyoruz. Gümrük ve pasaport işlemlerinin ardından Yunan Freeshop’unda 45 dk. alışveriş imkânı. Tekirdağ üzerinden İstanbul’a varış ve turumuzun sonu. Bir sonraki turumuzda görüşmek dileği ile…

Online Rezervasyon

Yunanistan Makedonya Genel Bilgi

Makedonya Cumhuriyeti Kuzeyde Sırbistan ve Kosova, batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan, doğuda Bulgaristan ile komşudur. Birleşmiş Milletler tarafından 1993 yılında tanınan ülke, Yunanistan'ın itirazı sonucu Birleşmiş Milletler tarafından Makedonya Eski Yugoslav Cumhuriyeti adıyla tanınmaktadır. 
Makedonya, 542 yıl Osmanlı İmparatorluğu hâkimiyeti altında kalmıştır ve birçok Türk izi taşımaktadır. Ülkenin başkenti Üsküp (Makedonca: Skopje) 500,000 civarındaki nüfusuyla aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. Ülkede Üsküp hariç büyük şehirler Manastır, Kumanova, Pirlepe, Kalkandelen, Ohri, Köprülü, İştip, Gostivar ve Ustrumca'dır. Ülkede 50 kadar doğal ve yapay göl ve yüksekliği 2,000 metreden fazla 16 dağ bulunmaktadır.
Türkler güneybatı bölgesinde Merkez Jupa ve Plasnitsa belediyelerinde nüfusun çoğunluğunu oluşturmaktadır. Bunun yanında, Gostivar, Vrapçişte, Üsküp,Resne, Radoviş, Ustrumca, Struga, Debre, Köprülü, Kırçova, Ohri, Manastır, Kalkandelen, Valandova yerleşim bölgelerinde hatırı sayılır rakamlarla yaşamaktadır.
Söz konusu şehir ve kasabaların dışında da Makedonya’nın hemen her kesiminde Türk yaşamaktadır. Türkler ülkenin idari yapısına uymaktadırlar. Struga ve Ohri gibi turistik yerlerde de ciddi sayıda Türk esnaf mevcuttur.

Üsküp
Makedonya'nın başkenti ve en büyük şehridir. Vardar Nehri'nin iki yakasına kurulmuştur. Vardar’ın akış yönüne göre sol taraf eski Üsküp, sağ taraf ise yeni Üsküp'tür. Osmanlı dönemi eserlerinden meşhur taş köprüsü, Üsküp'ün en önde gelen tarihî eserlerinden biridir.
Üsküp, Makedonya’nın kuzey kesiminde, Kosova’ya yakın bir bölgede yer alır. Balkanlar’ın ortası sayılabilecek bir konumda olan şehir, Vardar Nehri’nin kenarlarında Vardar Vadisi’nde bulunur. Vardar Vadisi, birçok tepe ve dağla çevrilidir.

Manastır
Manastır (Makedonca:, {Bitola}, Arnavutça: Manastiri), Makedonya’nın güneybatısında bir şehir. Ülkenin ikinci büyük şehridir.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, buradaki Manastır Askerî İdadisi’nde okumuştur. Manastır, Osmanlı döneminde İttihat ve Terakki’nin de en önemli muhalif merkezlerinden biri olmuştur.
Manastır Askeri İdadisi , Mustafa Kemal Atatürk’ün 1896-1898 yılları arasında okuduğu okulun adıdır. 
Bugün Manastır Kültür Müzesi olarak kullanılan okul binasının birinci katında düzenlenen anı odasında, Atatürk'ün balmumu heykeli, büstü ve bazı kişisel eşyalarıyla, hayatı, katıldığı savaşlar, devrimleri, veciz sözlerini içeren bilgiler, fotoğraflar ve Atatürk ile ilgili Türkçe ve diğer dillerde yayımlanmış kitap, broşür ve dergiler sergileniyor. 

Ohri
Makedonya'nın en büyük sekizinci kentidir. İçinde bulunduğu eş isimli belediyenin idarî koltuğudur ve ülkenin güneybatısında, Ohri Gölü'nün kenarında, Arnavutluksınırına gayet yakın bir konumda bulunmaktadır.
Günümüz Ohri turizm kenti olarak tanınır. İyi muhafaza edilmiş eski kenti, Orta Çağ dönemine dayanan hisarları, yüksek sayıdaki kiliseleri, manastırları ve camilerinın yanı sıra büyük, milyonlarca yaşındaki gölü sadece Balkan ülkelerinden gelenleri değil, tüm Avrupa'dan ve Asya'nın bazı ülkelerinden gelen yabancıları kendine doğru çeker. UNESCO, 1979 yılında Ohri Gölü'nü, bir sene sonra da Ohri kentini UNESCO Dünya Mirasları listesine ekledi.

Resne

Resne (Makedonca: Ресен) Makedonya’da Manastır ile Ohri arasında yer alan bir kasaba ve belediye merkezidir. Ülkenin güneybatı kesiminde yer alan Resne, elma üretimi ile oldukça meşhurdur.
Makedonya’nın güneybatısında yer alan Resne, ülkenin idari sınıflanmasında Pelagonya Bölgesi sınırları içindedir.
885 metrelik rakımda konumlanan Resne, Makedonya’nın doğal zenginlikler bakımından ön plana çıkan bölgesi içindedir. Turizm merkezlerinin başında yer alan Ohri Gölü’nün biraz doğusunda, yine bir turistik göl olan Prespa Gölü’nün yakınında bulunur.
Resne, 14. yüzyılda (1385) civarıyla beraber Osmanlı İmparatorluğu sınırlarına girmiştir. Bu dönemden 20. yüzyıl başlarına (1912-1913) kadar Osmanlı idaresinde kalmıştır. Osmanlı dönemi içinde şehir birçok yönden gelişme göstermiştir. Osmanlı tarihindeki önemli şahsiyetlerden Resneli Niyazi Bey’in doğum yeri olan Resne’de Niyazi Bey’in yaptırdığı saray bugün de durmaktadır. Bu saray günümüzde “kültür evi” olarak kullanımdadır. Resneli Niyazi Bey veya Ahmet Niyazi Bey (Arnavutça: Ahmet Njazi Bej Resnja), 1873 yılında bugün Makedonya sınırları içerisinde kalan Manastıryakınlarındaki Resne kasabasında doğmuştur. Bu nedenle Resneli Niyazi Bey olarak anılır. İttihat ve Terakki'nin önde gelen isimlerinden olup II. Meşrutiyet'in ilanına yol açan ayaklanmanın lideri olarak ve 1897 deki Türk-Yunan savaşındaki başarılarından dolayı ün yaptı. II. Abdülhamit’inMeşrutiyeti ilan etmek zorunda kalmasından sonra döndüğü Selanik’te “Hürriyet kahramanı” olarak karşılandı.
17 Nisan 1913'te Arnavutluk'un Avlonya limanında İstanbul'a gitmek üzereyken İttihat ve Terakki Fırkası'nın kendisine gönderdiği koruması tarafından öldürüldü.[1]
Resneli Niyazi Bey, Makedonya bölgesinde çok tanınmış ve sevilen bir kişidir.Resneli Niyazi Bey'in Üsküp'te harp okulunu okuduğu arkadaşlarından bir kısmı II. Meşrutiyet ilan edildikten sonra Paris elçiliğine tayin edilmişlerdir.Paris elçiliğinde görev yapan arkadaşları Resneli Niyazi Bey'e bir mektup gönderirler.Arkadaşları bu mektupta Paris elçiliğinin önünde bir fotoğraf çektirmişler ve Resneli Niyazi Bey'e hitaben sen oralarda otur bak biz buralarda neler yapmaktayız demişlerdir. Bunun üzerine arkadaşlarına sinirlenen Resneli Niyazi Bey fotoğrafta ne gördüyse, Paris elçiliğinin bir kopyası niteliğinde bir köşk inşa ettirmiştir.

Selanik 
Yunanca: Thesaloniki, , Yunanistan'ın ikinci büyük kenti ve Yunan Makedonyası bölgesinin yönetim merkezidir. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk'ün doğduğu şehirdir. Önemli turistik ziyaret yerleri Beyaz Kule, Atatürk'ün doğduğu evdir.
Kent M.Ö. 315 yılında Makedonya kralı Cassander tarafından bugünkü Thermi'de kurulmuştur. Makedonya Krallığının özerk bir bölümüydü. Makedonya Krallığı'nın Yıkılmasından sonra, şehir M.Ö. 168yılında Roma Cumhuriyeti'nin egemenliği altına girmiştir. Egnatia Yolu üzerinde bulunan şehir, Avrupa ve Asya arası ticarette önemli bir merkez haline gelmiştir. Şehrin Ekonomik önemi 12. yüzyıla kadar devam etmiştir. Şehir 1204 yılında, başkent Konstantinopolis Dördüncü Haçlı Seferi sırasında işgal edilince Bizans'ın elinden çıkmıştır. Selanik ve çevresi kurulan Latin İmparatorluğu'nun en büyük tımar bölgesi durumuna gelmiştir. Şehir 1246 yılında Bizans tarafından tekrar geri alınmıştır. Selanik 1430 tarihinde padişah II. Murat'ın yönettiği bir Osmanlı ordusu tarafından fethedildi. 15. yüzyıl boyunca kente Anadolu'dan getirilen çok sayıda Türk yerleşti. 1492 yılında Osmanlılar İspanya'dan kovulan Sefarad Yahudilere kapılarını açtıklarında Selanik Yahudilerin yerleşmek için en fazla tercih ettikleri şehir oldu. Selanik 500 yıla yakın bir süre boyunca bir Osmanlı şehri olarak kaldı. Çeşit çeşit Hıristiyan, Yahudi ve Müslüman toplumların hep birlikte uyum içinde yaşadığı önemli bir kültür ve ekonomi merkezi haline geldi. 

Fiyat Listesi

Tarih Konaklama Dbl-Trpl pp Sngl 02 -12 Yaş 00 - 02 Yaş
25 Ekim Hareket ODA KAHVALTI 399 € 549 € 399 € 100 €

FİYATLARIMIZA DAHİL OLAN HİZMETLERİMİZ

- Lüks otobüslerle ulaşım
- Programda belirtilen geziler
- Ohri 1 gece, Üsküp 1 gece, Selanik 1 gece oda kahvaltı konaklama. 
- Türkçe, Yunanca, Makedonca yerel rehberlik hizmeti

FİYATLARIMIZA DAHİL OLMAYAN HİZMETLERİMİZ

- Seyahat Sigortası (10 Euro)
- Yunanistan vizesi (110 Euro)
- Yurtdışı çıkış Pulu (15 TL) Lütfen Tur öncesi bankaya yatırınız
- Extra turlar ve kişisel harcamalar
- Tüm Ülke Sınır Geçiş ücretleri ve Vergiler (50 Euro) Acentaya verilecek

NOTLAR

- Konaklama otellerinde standart aynı kalmak kaydı ile otellerde ve bölgelerde değişiklik yapılabilir. 
- Rehberimiz programı tamamen gerçekleştirmek kaydı ile program seyrinde değişiklik yapabilir.
- Bu tura katılabilmek için çift girişli veya çok girişli shengen vizesi olmalıdır. Yeşil pasaporta vize yok.
- Sınırlarda meydana gelebilecek gecikmelerden ötürü varış saatlerinde değişiklik olabilir.
- Katılım sayısına göre 15 kişilik, 19 kişilik, 27 kişilik, 46 kişilik özel araçlarla seyahat edilmektedir.


FOTO GALERİ

Belvedere Hotel vb.

Ohri

Konum: Hotel Belvedere, benzersiz ambiyansı ve güleryüzlü oda servisi ile Ohri'nin merkezinden 4 km mesafede, hem iş hem turistik amaçlı seyahat edenlere uygun konumda hizmet veren konforlu bir oteldir.
Odalar: Konuklarımız klimalı, geniş ve zarif döşenmiş odalarında keyifle dinlenebilirler.
Açıklama: Otel, Ohri Gölü kıyısına 100 metre mesafede, Sveti Stefan beldesinde harikulade bir çam ormanıyla çevrili haldedir. Yerli ve yabancı mutfaklardan örnekler sunan 300 kişi kapasiteli restoranı, aperatif barı, esnek kullanım imkanlarına sahip seminer odaları ve bir antika dükkanı bulunmaktadır.

Scala Hotel vb.

Üsküp

Konum: Şehirde ana otobüs ve tren istasyonları otele 2,5 km uzaklıktadır. Üsküp Havaalanı 28 km uzaklıktadır.
Odalar: Yemyeşil Vodno Dağı Skala Otel eteklerinde yer alan ücretsiz Wi-Fi, LCD kablo TV ile donatılmış zarif klimalı odalar ve geniş bir banyo bulunmaktadır.
Açıklama: Şehir merkezine 1,6 km uzaklıktadır. Bir mini bar ve oturma alanı dünyevi tonlarda dekore edilmiştir tüm birimler, yer veriliyor. Banyo, duş ve saç kurutma makinesi mevcuttur ise yatak, kaliteli yatak ile donatılmıştır. Skala Hotel, yaz terası ve bazı iç mekan Üsküp şehrinin güzel manzarasına sahiptir. Resepsiyon döviz bozdurma ve çamaşırhane hizmetleri yanı sıra Vodno Dağı geziler düzenlenmesine yardımcı sağlayabilir.

Anatolia Hotel vb.

Selanik

Konum: Selanik Tren İstasyonu 300 metre ötede yer alırken, Makedonya Havaalanı ise 18 km uzaklıktadır.
Odalar: Hotel Anatolia, doğal renklere sahip şık mobilyalarla döşenmiş klimalı odalar ve süitler sunmaktadır. LCD uydu TV ve ücretsiz Wi-Fi erişimi tüm odalarda standart olarak sağlanmaktadır.
Açıklama: Selanik merkezine birkaç dakikalık yürüme mesafesindeki Anatolia Hotel, şehir manzaralı balkonlarıyla şık bir konaklama sunmaktadır. Otelde tam donanımlı bir spor salonu ve spa bulunmaktadır. Otelin Aqua Lounge Bar Restaurant'ında her gün kahvaltı büfesi ve öğle yemeği servis edilmektedir. Burada Akdeniz mutfağı ve birçok şarap çeşidi sunulmaktadır. Anatolia'da oda servisi de mevcuttur. All Senses Fitness Health Club, masaj ve aromaterapi gibi çeşitli özel vücut ve yüz bakımları sunmaktadır. Konuklar ek bir ücret ödemeden sauna ve buhar banyosunun keyfini çıkarabilirler. Selanik'in alışveriş caddeleri, eğlence alanları, Ladadika bölgesi ve Beyaz Kale (Leukos Pirgos) gibi başlıca yerleri otele kısa bir yürüyüş mesafesindedir. Anatolia'nın yakınında halka açık ücretsiz otopark mevcuttur.