Kurban Bayramı Yunanistan Bulgaristan

Yunanistan Bulgaristan

YUNANISTAN & BULGARISTAN

Selanik (2) – Kalambaka (Meteora) - Sofya (2) – Rila Manastırı

11-16 Ekim / 14-19 Ekim / 15-20 Ekim, 4 GECE 6 GUN

4* Otellerde Konaklama

1. Gün İstanbul – Edirne

Akşam saat 22.00 de Kadıköy evlendirme dairesi, saat 22.30 de Beşiktaş Yıldız Camii ve saat 23.00 de Bakırköy Ömür Plaza önünden hareket ile Tekirdağ üzerinden İpsala’ya yola çıkıyoruz. (Kalkış saatlerinden en geç yarım saat önce belirtilen yerlerde bulunmanız gerekmektedir.) Yaklaşık 3 saatlik yolculuğun ardından varışımızda gümrük ve pasaport işlemlerinin tamamlanması ve ardından Yunanistan’a geçerek, Xanthi (İskeçe), Komotini (Gümülcine), Alexandropouli (Dedeağaç) ve Kavala üzerinden Selanik 610 km sürmektedir.

2. Gün Selanik

Sabah erken saatlerde Hrisanthidis tesisinde mola. Burada Yunan böreklerinin tadına bakabilirsiniz. Ardından Selanik’e varıyoruz. Yapacağımız Selanik panoramik şehir gezimizde, Yunanistan’ın en büyük Kilisesi  olan Aya Dimitros Kilisesi, Atatürk’ün Evi, Selanik Kalesi, Osmanlı ve Bizans eserlerini, Kordon, Beyaz Kule, Büyük İskender heykeli, Döner Kule, Fuar Merkezi’ni  görüyoruz. Kısa bir dinlenme molası verip Selanik’ in kafeleri ile meşhur Kordon Boyunda yürüyüş yapıp Yunanistan’ın meşhur kahvesi Frape’ nin tadına bakıyoruz. Tur sonrası otelimize hareket. Otele yerleşme ve serbest zaman. Geceleme otelimizde. Dileyen misafirlerimiz Selanik’in gece hayatından faydalanabilirler.

3. Gün Selanik - Meteora

Sabah kahvaltısından sonra saat 09:00‘da extra Meteora Turu (50 Euro). Lamia, Larissa yolu üzerinden yaklaşık 230 km’lik bir yolculukla öğlen  saatlerinde  Kalambaka’ya varıyoruz. İlk durağımız Litohoro, dagin eteklerinde yarim saatlik bir yürüyüşten sonra direk Meteora’ya varış. Ortodoks keşişler Hristiyanlığın ilk dönemlerinde inzivaya çekilmek, Tanrı ya daha yakın , dünyevi konulara ise daha uzak olmak amacıyla bu manastırları yapmışlar. Bir diğer sebep ise, keşişlerin Ortodoksluğu Osmanlı egemenliğinden korumak amacıyla bu bölgeye kaçmalarıymış. Her bir manastır 300 m kadar yükseklikteki kayaların üzerine yapılmış. İnsan ilk gördüğünde inanamıyor, çok etkileyici, manzara muhteşem. Tur sonrası Selanik’e hareket. Otele varış, serbest zaman. Geceleme otelimizde. Dileyen misafirlerimiz Selanik’in gece hayatından faydalanabilirler.

4. Gün Kavala – Selanik – Sofya

Sabah kahvaltımız ardından saat 09.30’da otelimizden çıkış işlemlerinin yapılıp Bulgarisan’a hareket. Yunan ve Bulgar pasaport ve gümrük işlemlerinin ardından yaklaşık 310 km sonra Sofya’ya varış. Otelimize yerleşme. Yürüyüş ile yapacağımız panoramik Sofya şehir turu. St. Nedelya kilisesi, Rotonda Kilisesi, Rus Kilise’si, Aya Sofya Kilise’si, Aleksander Nevski Katedrali Başbakanlık, Parlamento, Sofya Üniversitesi, NDK Ulusal Kültür Sarayı görülecek yerler arasindadir. Tur bitimi serbest zaman. Geceleme otelimizde. Dileyen misafirlerimiz Sofya’nın gece hayatından faydalanabilirler.

5. Gün Sofya - Rila Manastırı

Otelimizde alacağımız açık büfe sabah kahvaltımızın ardından serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz saat 09:00’da extra Rila dağında 14. yy kalma Rila Manastırı turu (70 Euro) Sofya’ya 120 km uzaklıkta Rila dağında bulunan 14. yy kalma Rila manastırı Bulgaristan'ın en buyuk, en eski ve en meshur manastırı olarak bilinir. Manastır dagın zirvesinde ve nehir kenarında yer almaktadır. Rila Manastırı UNESCO dunya miras listesinde yer almaktadır. Manastır icerisinde zengin ve renkli duvar yazılarını, agac oymalarını ve manastır hayatının gercek izlerini tasımaktadır. Bunun yanı sıra manastır muzesinde enteresan ve degerli el yazması koleksyonu, sanat saheserlerini, tarihi dokumanları da gormeniz mumkun.Tur sonrası otele dönüş akşam yemeği. Geceleme otelimizde. Dileyen misafirlerimiz rehberimizin düzenleyeceği extra Yılbaşı gala ve eğlencesine katılabilir.

6. Gün Sofya – Plovdiv - Istanbul

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından 10:00 saatlerinde İstanbul’a hareket. Plovdiv,  HASKOVO karayolu takip edilerek KAPIKULE sınır kapsınına yolculuk. Pasaport ve gümrük işlemleri sonrası Edirne-Çorlu karayolu takip edilerek saat  akşam saatleri İstanbul’a variş, gezimizin sonu ve misafirlerimizin alındıkları noktalara bırakılması…

Online Rezervasyon

Yunanistan Bulgaristan Genel Bilgi

Selanik

Yunanca: Thesaloniki, , Yunanistan'ın ikinci büyük kenti ve Yunan Makedonyası bölgesinin yönetim merkezidir. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk'ün doğduğu şehirdir. Önemli turistik ziyaret yerleri Beyaz Kule, Atatürk'ün doğduğu evdir.
Kent M.Ö. 315 yılında Makedonya kralı Cassander tarafından bugünkü Thermi'de kurulmuştur. Makedonya Krallığının özerk bir bölümüydü. Makedonya Krallığı'nın Yıkılmasından sonra, şehir M.Ö. 168yılında Roma Cumhuriyeti'nin egemenliği altına girmiştir. Egnatia Yolu üzerinde bulunan şehir, Avrupa ve Asya arası ticarette önemli bir merkez haline gelmiştir. Şehrin Ekonomik önemi 12. yüzyıla kadar devam etmiştir. Şehir 1204 yılında, başkent Konstantinopolis Dördüncü Haçlı Seferi sırasında işgal edilince Bizans'ın elinden çıkmıştır. Selanik ve çevresi kurulan Latin İmparatorluğu'nun en büyük tımar bölgesi durumuna gelmiştir. Şehir 1246 yılında Bizans tarafından tekrar geri alınmıştır. Selanik 1430 tarihinde padişah II. Murat'ın yönettiği bir Osmanlı ordusu tarafından fethedildi. 15. yüzyıl boyunca kente Anadolu'dan getirilen çok sayıda Türk yerleşti. 1492 yılında Osmanlılar İspanya'dan kovulan Sefarad Yahudilere kapılarını açtıklarında Selanik Yahudilerin yerleşmek için en fazla tercih ettikleri şehir oldu. Selanik 500 yıla yakın bir süre boyunca bir Osmanlı şehri olarak kaldı. Çeşit çeşit Hıristiyan, Yahudi ve Müslüman toplumların hep birlikte uyum içinde yaşadığı önemli bir kültür ve ekonomi merkezi haline geldi. 

Meteora

İpsala’ dan 620 km uzaklıkta Kalambaka kasabası yakınında, kayaların tepesine birbirinden bağımsız olarak kurulmuş manastırlar, kelimenin tam anlamıyla bir doğa harikasıdır. “Meteora” kelimesinin sözlük anlamı “ gökyüzünde asılı ” demek. Ortodoks keşişler Hristiyanlığın ilk dönemlerinde inzivaya çekilmek, Tanrı’ ya daha yakın, dünyevi konulara ise daha uzak olmak amacıyla bu manastırları yapmışlar. Bir diğer sebep ise, keşişlerin Ortodoksluğu Osmanlı egemenliğinden korumak amacıyla bu bölgeye kaçmalarıymış. Her bir manastır 300 m. kadar yükseklikteki kayaların üzerine yapılmış. Meteora manastırları Unesco’nun Dünya Kültür Mirasları listesinde de yer alıyor. Milyonlarca yıl önce burası bir iç denizmiş, yaşanan doğa hareketleri ile deniz dibi yeryüzüne çıkmış, sonra kayalar şekillenmiş ve şimdiki halini almış, 300 mt yüksekliğe varan bu kayaların tepesinde düzlükler oluşmuş. İnziva amacıyla 11.yüzyıldan itibaren bölgeye gelen keşişler önce kayaların içinde mağaralarda yaşamışlar sonra bu devasal kayaların tepesindeki düzlüklere manastırlarını inşa etmişler. Ancak işin ilginç tarafı, manastırların kaya bloğu tepesindeki düzlük alan ile birebir aynı genişlikte inşaa edilmiş olması. Bir karış bile boşluk bırakmamışlar. Rahipler manastırlara birbirlerini ipten yapılmış file asansörlerle çekmek suretiyle ulaşıyorlar. Şimdi merdivenlerle de ulaşım sağlanabiliyor. Ama halen turistlere gösteri olarak da yapsalar, file ile ulaşım da devam ediyor. Şimdiki koşullarda yollar yapıp, manastırlara ulaşımı kolaylaştırmışlar ama yine de bir noktada yol bittiğinden ve devamını patika yollardan yürüyüp, yüzlerce basamak çıkıp, yolu tamamlamak zorunda kaldığınızdan şimdi bile ulaşım çok kolay değil. 800 yıl öncelerde bu malzemeler buralara nasıl taşınmış, bu inşaatlar nasıl yapılmış, yemek ihtiyaçlarını nasıl sağlamışlar ? İnanılır gibi değil. 24 adet manastırın bulunduğu Meteora’da bugün içinde hala keşişlerin olduğu ve birkaçı ziyarete açık olan 6 manastır var. Bazılarında rahipler, bazılarında ise rahibeler yaşıyor. Manastırların isimleri Agia Triada or Holy Trinity, Varlaam Monastery, Monastery of Agios Nikolaos Anapafsas, Roussanou Monastery, Megalo Meteoro or Metamorphisis ( manastırların en büyüğü ve müze olarak kullanılıyor ), Agios Stefanos ( müze olarak kullanılıyor) Meteora’nın en büyük manastırlarından biri olan Varlaam şu anda dış dünyaya açılmış ve çağa en ayak uydurmuş manastır. Varlaam Manastırın’da turistlerin talep edebileceği, gelir getirecek her şey düşülmüş. Manastırda tüm hediyelik eşya satışı mevcut. Kilise müzik kasetleri, ikonlar, tahtadan eşyalar. Manastırları ziyaret edecek kadınların etek giymeleri gerekiyor.

Sofya

Sofya (Bulgarca: София), Bulgaristan'ın başkenti ve en büyük şehri. Sofya Vadisi'nin büyük bir alanını kapsayan şehrin kuzeyinde Sıra Dağlar (Stara Planina), doğusunda ve güneydoğusunda Sredna Gora, güneyinde ve güneybatısında Vitoşa dağı, batısında ise Lülin, Viskâr ve Çepın dağları bulunur. Şehir, İskır nehrinin ve soldaki kollarının şeritleri üzerine kuruludur. Sofya'nın tarihi eski çağlara uzanır. M.Ö. 8.–7. yüzyıllarda, bugünkü merkezin bulunduğu yerde Serdi adında Trakyalı bir kabile yaşamış.Balkan yarımadasında art arda zaferler kazanan Roma, Trakyalılar'ın bağımsızlığına son vermiş. Hakimiyetleri altına aldıkları yerlerde idarî ve askeri düzen oturtmaya önem veren Romalılar, bu şehre Serdika adı vermişlerdir. Böylece Serdiler'in şehri anlamına gelen Serdika, önemli ticarî ve idarî merkez olmuştur. Doğu Roma İmparatorluğu'nun kavşak şehri olması itibarıyla Serdika, hep akınlara uğramış. Bu akınlar esnasında şehre büyük ölçüde zarar verilmiş. Şehir bir daha eski büyüklüğünü elde edememiş, yalnız kale ve bugün başkentin de adı olan Aya Sofya Kilisesi tamir edilmiştir. Sofya 3 Nisan 1879 tarihinde Bulgaristan'ın başkenti olarak ilan edildi. O dönemde Sofya, savunma tesisatı kuvvetlendirilmiş, meslek ve ticarî bakımdan iyi gelişmiş, zengin bir şehirdir.

Rila Manastırı 

Rila Manastırı (Rila Monastery) Bulgaristan'daki en büyük ve en popüler Doğu Ortadoks manastırıdır. Başkent Sofya'nın 117 km. güneyinde bulunan Manastır deniz seviyesinden 1147 m. yüksekte yer almaktadır. Manastır, Rilska ve Drushlyavitsa küçük dağ nehirleri ile çevrilidir.
10. yüzyılda Ortodoks Kilisesi tarafından saygı duyulan bir keşiş olan St John of Rila tarafından kurulmuştur. Estetik konutu ve mezarı kutsal bir mekan haline gelmiş ve Orta çağ Bulgaristan'ında dini ve sosyal yaşamda önemli bir rol oynayan manastırımsı bir komplekse dönüşmüştür. 19. yüzyılın başındaki yangınla yok olan kompleks, 1834 ile 1862 arasında yeniden inşa edilmiştir. Bulgar Rönesansı'nın (18.-19. yüzyıllar) karakteristik bir örneği olan anıt, takip eden yüzyıllar boyunca Slav kültürel kimliğinin farkındalığını sembolize etmektedir. Manastırın ana kilisesi 19. yüzyılda inşa edilmiştir. Kilisede, birbirinden değerli altın kaplama eşyalarla süslenmiş beş kubbe, üç sunak ve iki yan şapel bulunmaktadır. Ahşap oymaları da görülmeye değerdir. Kilise 14-19. yüzyıllara ait birbirinden değerli ikonlara da ev sahipliği yapmaktadır. Manastırda yer alan 1334 tarihli 23 metre yüksekliğindeki Hrelyu Kulesi kare bir plan içermektedir. Bunun dışında Manastırda 250 el yazması, 9000'den fazla eski baskılı kitabın yer aldığı oldukça zengin bir kütüphane ve gelen ziyaretçilerin konaklaması için ayrılmış bölümler de yer almaktadır.

Fiyat Listesi

Tarih Konaklama Dbl-Trpl pp Sngl 02 -12 Yaş 00 - 02 Yaş
11-14-15 Ekim Hareket ODA KAHVALTI 349 € 549 € 349 € 100 €

FİYATLARIMIZA DAHİL OLAN HİZMETLERİMİZ

- Lüks otobüslerle ulaşım
- Selanik 2 gece, Sofya 2 gece oda kahvaltı konaklama
- Selanik ve Sofya panoramik şehir turu
- Araç içi ikramlar
- Asistanlık hizmeti


FİYATLARIMIZA DAHİL OLMAYAN HİZMETLERİMİZ

- Seyahat Sigortası (10 Euro)
- Shengen vizesi (120 Euro)
- Yurtdışı çıkış Pulu (15 TL) Lütfen Tur öncesi bankaya yatırınız
- Extra turlar, bahşişler, kişisel harcamalar, Müze ve ören yeri girişleri
- Tüm Ülke Sınır Geçiş ücretleri ve Vergiler (50 Euro) Acentaya verilecek

NOTLAR

- Konaklama otellerinde stadandart aynı kalmak kaydı ile otellerde ve bölgelerde değişiklik yapılabilir. 
- Rehberimiz programı tamamen gerçekleştirmek kaydı ile program seyrinde değişiklik yapabilir.
- Katılım sayısına göre 15 kişilik, 19 kişilik, 27 kişilik, 46 kişilik özel araçlarla seyahat edilmektedir.
- Bu tura katılabilmek için çift girişli veya çok girişli shengen vizesi olmalıdır. Yeşil pasaporta vize yok.

FOTO GALERİ

Anatolia Hotel vb.

Selanik

Konum: Selanik Tren İstasyonu 300 metre ötede yer alırken, Makedonya Havaalanı ise 18 km uzaklıktadır.
Odalar: Hotel Anatolia, doğal renklere sahip şık mobilyalarla döşenmiş klimalı odalar ve süitler sunmaktadır. LCD uydu TV ve ücretsiz Wi-Fi erişimi tüm odalarda standart olarak sağlanmaktadır.
Açıklama: Selanik merkezine birkaç dakikalık yürüme mesafesindeki Anatolia Hotel, şehir manzaralı balkonlarıyla şık bir konaklama sunmaktadır. Otelde tam donanımlı bir spor salonu ve spa bulunmaktadır. Otelin Aqua Lounge Bar Restaurant'ında her gün kahvaltı büfesi ve öğle yemeği servis edilmektedir. Burada Akdeniz mutfağı ve birçok şarap çeşidi sunulmaktadır. Anatolia'da oda servisi de mevcuttur. All Senses Fitness Health Club, masaj ve aromaterapi gibi çeşitli özel vücut ve yüz bakımları sunmaktadır. Konuklar ek bir ücret ödemeden sauna ve buhar banyosunun keyfini çıkarabilirler. Selanik'in alışveriş caddeleri, eğlence alanları, Ladadika bölgesi ve Beyaz Kale (Leukos Pirgos) gibi başlıca yerleri otele kısa bir yürüyüş mesafesindedir. Anatolia'nın yakınında halka açık ücretsiz otopark mevcuttur.

Princess Hotel Casino

Sofya

Konum: Sofya otelimiz 601 konforlu oda, sağlık merkezi ve spa, restoran ve barları ile şehrin merkezine yakın konumdadır.
Odalar: Sofya otelimizin bünyesindeki 463 standart odanın hepsinde direkt telefon, minibar, elektonik kapı kilit sistemi, oda servisi, ücretsiz kablolu ve kablosuz internet, uydu yayını, TV, merkezi ısıtma – soğutma sistemi, saç kurutma makinesi bulunmaktadır
Açıklama: Yedi bin yılı aşkın görkemli tarihiyle Avrupa''nın en görmüş geçirmiş şehirlerinden biri olan Sofya, yeni yüzüyle daha çok ilgiyi hak ediyor. Bulgaristan''ın başkenti ve en büyük şehri olan Sofya, dağların ortasında, nehirlerin üzerinde kurulu. Yıllar yılı içe kapanıklığıyla kendi kendini gölgede bırakan Sofya, doğu bloğu ülkesi karakteristiklerinden sıyrılmış, artık kozmopolit bir metropol havasında. ''Değişim'' anahtar kelime elbette; ama şehrin büyüleyici tarihi her köşebaşında ziyaretçilerini etkilemeye devam ediyor.

Tam donanımlı toplantı odaları ile Bulgaristan Otelciler ve Restoranlar Birliği''nin 2009 Yılı En İyi Kongre Turizmi Ödülü''ne layık bulduğu Princess Sofia''da Victoria Spa''dan kapalı yüzme havuzuna, restorandan bara, solaryumdan cilt ve vücut bakımına yok yok. Üstelik şehrin merkezindeki konumu ile mutlaka görülmesi gereken tarihi eserlerin tam karşısında. Bulgaristan''ın başkenti Sofya''ya geleneksel Princess misafirperverliğini taşıyan Princess Sofya Otel , Sofya Havaalanı''na 12 km, otogara 500 m, şehir merkezine yürüme mesafesindedir.

Standart Oda

Sofya otelimizin bünyesindeki 463 standart odanın hepsinde direkt telefon, minibar, elektonik kapı kilit sistemi, oda servisi, ücretsiz kablolu ve kablosuz internet, uydu yayını, TV, merkezi ısıtma – soğutma sistemi, saç kurutma makinesi, makyaj aynası, duman – yangın dedektörü bulunuyor.

Superior Oda

Toplam 124 Superior odamızın, üst katlarda bulunanları şehir manzarasına sahip olup, hepsinde direk telefon, ücretsiz kablosuz internet, çay-kahve düzeni, minibar, uydu yayını, TV, çalışma masası, merkezi ısıtma-soğutma sistemi, elektronik kapı kilit sistemi,saç kurutma makinası bulunmaktadır.

Bağlantılı Oda

Bulgaristan tatilinizde, aile keyfinizi bölmemek için Standart odaların bazıları bağlantılı olma özelliği taşımakta. Bağlantılı odalar, bir adet standart odanın başka bir standart odaya kapı ile bağlanması anlamına gelmekte olup, genelde çok çocuklu ailelerin tercihi olmaktadır. Princess otel bünyesinde toplam 20 bağlantılı bulunmaktadır.

Junior Süit

Princess Sofia''daki 13 Junior süit, geniş iç alanı ve jakuzisi ile Sofya''da lüks bir deneyim yaşamak isteyenlerin bir numaralı tercihi.

Toplantı ve Etkinlikler

Princess Sofia, toplam 2000 kişi kapasiteli toplantı odaları ile Sofya''daki düğün, toplantı, konferans ve her tür etkinlik için ideal bir adres.