Yılbaşı Bulgaristan Romanya

Yılbaşı Bulgaristan Romanya

Yılbaşı

BULGARISTAN & ROMANYA

Sofya (1) - Plevne - Bükreş (3) - Sinaina – Bran – Braşov - Drakula Şatosu – Snagov Manastırı – Mogosoaia Sarayı - Veliko Tarnovo

27 Aralık – 1 Ocak, 4 GECE 6 GUN

Yeşil Pasaporta Vize Yok !

27 Aralık Cuma İstanbul – Edirne

Akşam saat 22.00 de Kadıköy evlendirme dairesi, saat 22.30 de Beşiktaş Yıldız Camii ve saat 23.00 de Bakırköy Ömür Plaza hareketle Çorlu – Edirne-Kapıkule karayolu takip edilerek kapikule sinir kapisina variş. Pasaport ve gümrük işlemlerini takiben Haskovo – Plovdiv - Sofya karayolu takip edilerek Sofya’ya yolculuk. Yaklaşık yolculuk 585 km sürmektedir.

28 Aralık Cumartesi Sofya

Sabah saatlerinde SOFYA’ya varış. Otele yerleşme. Öğle saatlerinde panaromik şehir turu ; St. Nedelya kilisesi, Rotonda Kilisesi, Rus Kilise’si, Aya Sofya Kilise’si, Aleksander Nevski Katedrali Başbakanlık, Parlamento, Sofya Üniversitesi, NDK Ulusal Kültür Sarayı görülecek yerler arasindadir. Şehir turu sonrası dileyen konuklarla öğlen yemeği almak üzere şehrin geleneksel bir restorana gidiş (Ekstra 20 Euro) Burada saatlerce önceden pişirilmeye başlayan Bulgar usulü kuzu çevirme tadılacak hoş bir lezzet olarak hafızalarda yer edinecektir. Öğlen yemeği sonrası otele yerleşme ve ardından şehri dilediğinizce keşfetmeniz ve alışveriş için serbest zaman. Akşamsa dileyen konuklarla gidilecek Vitoşa dağı eteklerinde bir tavernada düzenlenen müzikli yemekli geleneksel Bulgar gecesi turu (Ekstra 35 Euro). Geceleme otelimizde. Dileyen misafirlerimiz Sofya’nın gece hayatından faydalanabilir.

29 Aralık Pazar Sofya – Plevne - Bükreş


Sabah kahvaltımız ardından otelimizden çıkış işlemlerinin yapılması. Daha sonra Romanya Bükreş’e hareket. Yaklaşık 3 saat sonra öncelikle görülecek şehir Gazi Osman Paşanın Ruslara karşı efsanevi bir şekilde savunduğu Plevne. Burada panoramik şehir turunun ardından Plevne savaşının anlatıldığı Panorama Askeri Müzesi ve Plevne savaş Müzesini ziyaret. Plevne turunun ardından Rusçuk sınır kapısı üzerinden Tuna nehrindeki dostluk köprüsü geçilerek Bükreş’e varış ve Bükreş şehir turu. Şehir turunda görülecek tarihi eserler Zafer Takı, İhtilal ve Üniversite Meydanları, Milli Tiyatro, Çawuşesku tarafından yaptırılan dünyada Pantagon’dan sonra 2. Büyük yönetim binası olan Parlemento sarayıdır. Şehir turunun ardından otele yerleşme. Akşam saatlerinde  yapımı 1808 ‘de tamamlanmış olan şehirde önemli bir kültürel nokta olan ve farklı mimarisiyle ilgi çeken Manuk Bey’in Hanında dileyen konukların katılımıyla gerçekleştirilecek müzikli geleneksel Romen Gecesi turu (Ekstra 35 Euro) Geceleme otelimizde. Dileyen misafirlerimiz Bükreş’in gece hayatından faydalanabilir.

30 Aralık Pazartesi Bükreş – Sinaina – Bran – Braşov - Drakula Şatosu

Sabah kahvaltımız ardından serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz eksta olarak düzenlenecek olan Sinaia-Bran- Braşov turuna katılabilirler. (70 Euro) Siania’ya varışımızı müteakip Avrupa’nın en güzel şatolarından biri olan Peles Şatosu’nu geziyoruz. Daha sonra Bran kasabasında bulunan Drakula Şatosu‘nu geziyoruz ve Braşov’u görmek üzere yolumuza devam ediyoruz. Ortaçağ şehir görüntüsünü koruyan şehir gezimizden sonra Bükreş’deki otelimize geri dönüyoruz. Geceleme otelimizde.Dileyen misafirlerimiz Bükreş’in gece hayatından faydalanabilir.

31 Aralık Salı Snagov Manastırı – Mogosoaia Sarayı

Sabah kahvaltısının ardından serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz Ekstra olarak düzenlenecek olan Snagov Manastırı-Mogosoaia Sarayı turuna katılabilirler. (70 Euro) Görülmesi gereken tarihi yerlerden biri olan Snagov Gölü’ndeki ada üzerinde yer alan Snagov Manastırı gezimizin ardından, 16. Yüzyılda yapılmış olan ve Türk-Venedik mimarisinin en güzel örneklerini taşıyan Mogosoaia Sarayı’nı geziyoruz. Ardından otelimize dönüş. Arzu eden misafirlerimiz rehberimizin düzenleyeği Yılbaşı Gala ve eğlencesine katılabilir. Geceleme otelimizde.

01 Ocak Çarşamba Bükreş – Veliko Tarnovo - Istanbul

Sabah erken kahvaltı sonrası öncelikle Kuzey Bulgaristan’ın en güzel şehri olan Veliko Tarnovo’ya hareket. Yaklaşık 3 saatlik yolculuğun ardından varılacak bu şehir Bulgar tarihi açısından oldukça önemli bir yer ve 1187 ve 1393 yılları arasında ikinci Bulgar devletine başkentlik yapmış olan bu şehirde kısa bir mola. Ardından Kapıkule sınır kapısına doğru hareket . Kapıkule’de pasaport ve gümrük işlemlerinin tamamlanmasından sonra freeshopta 45 dk mola. Ardından İstanbul’a hareket. Gece saatlerinde İstanbul’a varış ve turumuzun sonu.

Online Rezervasyon

Sofya ve Bükreş Genel Bilgi


Sofya

Sofya (Bulgarca: София), Bulgaristan'ın başkenti ve en büyük şehri. Sofya Vadisi'nin büyük bir alanını kapsayan şehrin kuzeyinde Sıra Dağlar (Stara Planina), doğusunda ve güneydoğusunda Sredna Gora, güneyinde ve güneybatısında Vitoşa dağı, batısında ise Lülin, Viskâr ve Çepın dağları bulunur. Şehir, İskır nehrinin ve soldaki kollarının şeritleri üzerine kuruludur. Sofya'nın tarihi eski çağlara uzanır. M.Ö. 8.–7. yüzyıllarda, bugünkü merkezin bulunduğu yerde Serdi adında Trakyalı bir kabile yaşamış.Balkan yarımadasında art arda zaferler kazanan Roma, Trakyalılar'ın bağımsızlığına son vermiş. Hakimiyetleri altına aldıkları yerlerde idarî ve askeri düzen oturtmaya önem veren Romalılar, bu şehre Serdika adı vermişlerdir. Böylece Serdiler'in şehri anlamına gelen Serdika, önemli ticarî ve idarî merkez olmuştur. Doğu Roma İmparatorluğu'nun kavşak şehri olması itibarıyla Serdika, hep akınlara uğramış. Bu akınlar esnasında şehre büyük ölçüde zarar verilmiş. Şehir bir daha eski büyüklüğünü elde edememiş, yalnız kale ve bugün başkentin de adı olan Aya Sofya Kilisesi tamir edilmiştir. Sofya 3 Nisan 1879 tarihinde Bulgaristan'ın başkenti olarak ilan edildi. O dönemde Sofya, savunma tesisatı kuvvetlendirilmiş, meslek ve ticarî bakımdan iyi gelişmiş, zengin bir şehirdir.

Bükreş

Bükreş (Rumence: Bucureşti), Romanya'nın başkentidir. Romanya Ovasının ortasında, Tuna Nehri’nin bir kolu olan Dimbovita’nın kıyısında kurulmuştur. Nüfusu 2 milyon civarındadır.
Günümüzde şehir son derece planlı ve konut sorununun yaşanmadığı bir şehirdir. Romanya'nın ticaret merkezidir.
Çok eski yerleşim yeri olduğunu gösteren arkeolojik kalıntılar olmakla beraber Bükreş (Bucureşti) adına ilk defa 1459’dan kalma yazılı belgelerde rastlanmıştır. 1448-1476 arasında üç dönem tahta çıkan III. Vlad Tepeş (Kazıklı Voyvoda), Eflak Devletini ve özellikle o dönemde başkent olanTirgovişte’yi Osmanlılara karşı korumak için Bükreş Kalesi'ni yaptırdı. Ardından birçok başka yer de tahkim edilmişti. Bilhassa eline geçirdiği Müslümanları kazığa vurarak azap içinde öldürmesi sebebiyle Türkler Vlad Tepeş’e Kazıklı Voyvoda derlerdi.
Fatih Sultan Mehmet Vlad’ın bu katliamları üzerine 1462’de Eflak üzerine büyük bir sefer düzenledi. Bir ay süren hareket neticesinde Eflak, Osmanlıların mümtaz bir eyaleti hâline geldi. BöyleceOsmanlı idaresine giren Bükreş, hızla gelişerek Eflak’ın başlıca ekonomi merkezi oldu. 1659’da başkent yapıldı. Kürkçüler sokağı ve Eyerciler sokağı gibi bazı sokak isimleri şehirde loncaların kurulduğunu göstermektedir.
Eflak ve Boğdan, Romanya Prensliğini oluşturmak üzere birleştirildi ve 1862 yılında, Bükreş yeniden ülkenin başkenti oldu; 1881 yılında, 19. yüzyılın ikinci yarısında I. Carol altında Romanya'nın yeniden ilan Krallığı'nın siyasi merkezi haline geldi. Bu yüzyılda kentin nüfusu önemli ölçüde artmıştır ve kentsel gelişmede yeni bir dönem başlamıştır. Bu dönemde, gaz aydınlatmasında, tramvaylar ve sınırlı elektrifikasyon getirilmiştir.
18. yüzyıldan başlayarak Bükreş’e mahallî prensler yerine İstanbul’daki Fenerli Rumlardan seçilen yöneticiler yollandı. 1821’de Tudor Vladimirescu önderliğinde başlayan ayaklanma sonucunda, Fener yönetimine son verildi. 1859’daki ayaklanmadan sonra da Eflak ve Boğdan birleşti ve 1862’de de Bükreş Romanya’nın başkenti ilan edildi. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sonunda Romanyatamamen ayrıldı.
Romanya'da komünizmin kurulmasının ardından, şehir büyümeye devam etti. Çoğu kule bloklarına hakim olan yeni ilçeler inşa edildi. Nikolay Çavuşesku liderliği (1965-1989) sırasında şehrin tarihi bölümlerinin çoğu yıkıldı. 4 Mart 1977'te kentin 135 km (83.89 mil) uzağında, Vrancea merkezli olarak bir deprem meydana geldi ve 1500 kişinin ölümüne ve şehrin tarihi merkezinde fazla hasara yol açtı.
2000 yılından sonra kentin modernize ve kentsel yenilemesi deva etmektedir. Bükreş'in tarihi merkezinde restorasyon çalışmalarının yanısıra, Konut ve ticari gelişmeler özellikle kuzey bölgelerinde devam etmektedir.
Bükreş'teki en önemli yüksek öğretim kurumları Gheorge Gheorghui-Dej Politeknik Enstitüsü ve Bükreş Üniversitesi'dir. Ayrıca, çok sayıda araştırma merkezi ile bilim ve sanat dallarında öğrenim veren yüksek okullar vardır.
İmalat sanayisi olarak, başta makine aletleri ve tarım makineleri, elektrik ve otomotiv donanımı, otobüs ve troleybüs yapımı sayılabilir. Ulaşım bakımından metro ve tramvay olarak gelişmiş durumdadır.Fiyat Listesi

Tarih Konaklama Dbl-Trpl pp Sngl 02-12 Yaş 00 - 02 Yaş
27 Aralık Hareket ODA KAHVALTI 399 € 569 € 399 € 100 €

FİYATLARIMIZA DAHİL OLAN HİZMETLERİMİZ

- Lüks otobüslerle ulaşım
- Sofya 1 gece, Bükreş 3 gece oda kahvaltı konaklama
- Programda belirtilen geziler
- Araç içi ikramlar
- Asistanlık hizmeti, Local rehberlik hizmeti


FİYATLARIMIZA DAHİL OLMAYAN HİZMETLERİMİZ

- Seyahat Sigortası (10 Euro)
- Shengen vizesi (120 Euro) ve Romanya Vizesi (80 Euro)
- Yurtdışı çıkış Pulu (15 TL) Lütfen Tur öncesi bankaya yatırınız
- Extra turlar, bahşişler, kişisel harcamalar, Müze ve ören yeri girişleri
- Tüm Ülke Sınır Geçiş ücretleri ve Vergiler (50 Euro) Acentaya verilecek

NOTLAR

- Konaklama otellerinde stadandart aynı kalmak kaydı ile otellerde ve bölgelerde değişiklik yapılabilir. 
- Rehberimiz programı tamamen gerçekleştirmek kaydı ile program seyrinde değişiklik yapabilir.
- Katılım sayısına göre 15 kişilik, 19 kişilik, 27 kişilik, 46 kişilik özel araçlarla seyahat edilmektedir.
- Bu tura katılabilmek için çok girişli shengen vizesi ve Romanya Vizesi olmalıdır. Yeşil pasaporta vize yok.

FOTO GALERİ

Princess Hotel Casino

Sofya

Konum: Sofya otelimiz 601 konforlu oda, sağlık merkezi ve spa, restoran ve barları ile şehrin merkezine yakın konumdadır.
Odalar: Sofya otelimizin bünyesindeki 463 standart odanın hepsinde direkt telefon, minibar, elektonik kapı kilit sistemi, oda servisi, ücretsiz kablolu ve kablosuz internet, uydu yayını, TV, merkezi ısıtma – soğutma sistemi, saç kurutma makinesi bulunmaktadır
Açıklama: Yedi bin yılı aşkın görkemli tarihiyle Avrupa''nın en görmüş geçirmiş şehirlerinden biri olan Sofya, yeni yüzüyle daha çok ilgiyi hak ediyor. Bulgaristan''ın başkenti ve en büyük şehri olan Sofya, dağların ortasında, nehirlerin üzerinde kurulu. Yıllar yılı içe kapanıklığıyla kendi kendini gölgede bırakan Sofya, doğu bloğu ülkesi karakteristiklerinden sıyrılmış, artık kozmopolit bir metropol havasında. ''Değişim'' anahtar kelime elbette; ama şehrin büyüleyici tarihi her köşebaşında ziyaretçilerini etkilemeye devam ediyor.

Tam donanımlı toplantı odaları ile Bulgaristan Otelciler ve Restoranlar Birliği''nin 2009 Yılı En İyi Kongre Turizmi Ödülü''ne layık bulduğu Princess Sofia''da Victoria Spa''dan kapalı yüzme havuzuna, restorandan bara, solaryumdan cilt ve vücut bakımına yok yok. Üstelik şehrin merkezindeki konumu ile mutlaka görülmesi gereken tarihi eserlerin tam karşısında. Bulgaristan''ın başkenti Sofya''ya geleneksel Princess misafirperverliğini taşıyan Princess Sofya Otel , Sofya Havaalanı''na 12 km, otogara 500 m, şehir merkezine yürüme mesafesindedir.

Standart Oda

Sofya otelimizin bünyesindeki 463 standart odanın hepsinde direkt telefon, minibar, elektonik kapı kilit sistemi, oda servisi, ücretsiz kablolu ve kablosuz internet, uydu yayını, TV, merkezi ısıtma – soğutma sistemi, saç kurutma makinesi, makyaj aynası, duman – yangın dedektörü bulunuyor.

Superior Oda

Toplam 124 Superior odamızın, üst katlarda bulunanları şehir manzarasına sahip olup, hepsinde direk telefon, ücretsiz kablosuz internet, çay-kahve düzeni, minibar, uydu yayını, TV, çalışma masası, merkezi ısıtma-soğutma sistemi, elektronik kapı kilit sistemi,saç kurutma makinası bulunmaktadır.

Bağlantılı Oda

Bulgaristan tatilinizde, aile keyfinizi bölmemek için Standart odaların bazıları bağlantılı olma özelliği taşımakta. Bağlantılı odalar, bir adet standart odanın başka bir standart odaya kapı ile bağlanması anlamına gelmekte olup, genelde çok çocuklu ailelerin tercihi olmaktadır. Princess otel bünyesinde toplam 20 bağlantılı bulunmaktadır.

Junior Süit

Princess Sofia''daki 13 Junior süit, geniş iç alanı ve jakuzisi ile Sofya''da lüks bir deneyim yaşamak isteyenlerin bir numaralı tercihi.

Toplantı ve Etkinlikler

Princess Sofia, toplam 2000 kişi kapasiteli toplantı odaları ile Sofya''daki düğün, toplantı, konferans ve her tür etkinlik için ideal bir adres.

Hotel ibis Bucuresti Gara de Nord vb.

Bükreş

Konum: Bükreş'in merkezine 2 km, Kuzey Garı'na sadece 200 metre mesafede güzel bir konuma sahip olan Ibis Gara de Nord, sigara içilen ve sigara içilmeyen odalar sunmaktadır.
Odalar: Wi-Fi kablosuz internet erişimden ve güvenlik koruması olan özel otoparktan yararlanabilirsiniz. Tüm odalar klima, minibar, LCD TV ve içinde duş ile saç kurutma makinesi bulunan en-suite banyo ile donatılmıştır.
Açıklama: Ibis, 3 dilde simultane çeviri ve split klima gibi olanaklarla güzel bir şekilde donatılmış 8 toplantı ve konferans salonuna ev sahipliği yapmaktadır. L'Estaminet Restaurant, 12:00-14:30 ve 19:00-22:30 saatleri arasında Fransız ve Romanya mutfaklarından lezzetlerle hizmet verir; mevsimlik, yöresel ve temalı spesiyalitelerin de tadını çıkarabilirsiniz. Ibis Gara de Nord'un 24 saat açık barında zengin bir atıştırmalık ve tatlı menüsünün yanı sıra sıcak ve soğuk içecekler servis edilmektedir. Yaz aylarında, konuklar açık terasta dinlenebilirler.